Julkaistu: 9.1.2026, 11:06 -- Päivitetty: 12.8.2026, 11:42

Entropy Summer Camp 3 ~ 21. -23.8.2026

Tervehdys, rakkaat entroopparit,

Kesäleirimme kolmas iteraatio järjestetään viikonloppuna 21.–23.08.2026.

Entropy Summer Camp (ESC) on kolmipäiväinen tapahtuma, jossa kaikki osallistuvat leirin rakentamiseen ja ylläpitämiseen. Kaikki, jotka jakavat ajatuksen turvallisemman ja itseilmaisua vapauttavan ympäristön yhteisluomisesta rajattomalle yhteisöllemme, ovat tervetulleita mukaan rakentamaan, kokemaan ja nauttimaan ainutlaatuisesta Entropy Summer Campista.

Kaikki voivat osallistua leirin ylläpitoon ja hyvinvoinnin edistämiseen esimerkiksi auttamalla rakentamisessa, koristelussa, siivouksessa, ruoanlaitossa, saunan lämmittämisessä, kumiveneiden täyttämisessä tai kuohuviinipullojen kuljettamisessa Skumppakelluntaan. Voit myös järjestää oman oheisaktiviteetin tai työpajan, jotta leiristä tulee entistä iloisempi kokemus.

Kesäleiri järjestetään järven rannalla noin 50 kilometrin päässä Helsingistä. Matkaa sinne on noin tunti autolla. Tarkempi sijainti ilmoitetaan lähempänä tapahtumaa. Jotta paikalle pääseminen olisi mahdollisimman helppoa, Entropy järjestää muutamia bussikuljetuksia sekä auttaa kimppakyytien organisoinnissa. Paikalle voi saapua myös omalla autolla, pyörällä tai jopa julkisilla kulkuvälineillä, vaikka matka-aika voikin olla hieman pidempi.

Miten aiomme toteuttaa tämän?

ESC 3:n suunnittelu tapahtuu Mattermostin ja Notionin avulla. Mattermostin avulla pysyt ajan tasalla siitä, miten voit osallistua tapahtuman suunnitteluun ja koordinoida tekemistä leirin aikana.

Seuraa seuraavia ohjeita:

  1. Jos olet käyttänyt Mattermostia aiemmassa tapahtumassa, ÄLÄ luo uutta käyttäjätunnusta. Kirjaudu vain sisään painamalla sivun alareunassa olevaa ”Mattermost”-painiketta ja olet valmis. Älä seuraa vaiheita 2 & 3. :)
  2. Jos luot uuden käyttäjän, käytä samaa sähköpostiosoitetta kuin Entropy-profiilissasi. Näin Entropyn verkkosivuston käyttö on jatkossa helpompaa, eikä kirjautumistietoja tarvitse syöttää erikseen.
  3. Vahvista sähköpostiosoitteesi. Tarkista sähköpostistasi vahvistusviesti.
  4. Voit asentaa Mattermost-sovelluksen sovelluskaupastasi. Aseta palvelimeksi https://chat.entropy.fi. Mattermostin käyttäminen puhelimessa auttaa sinua saamaan ajantasaisimmat tiedot ja helpottaa yhteistyötä tiimisi kanssa tapahtuman aikana.


Sijainti ja saapuminen

Tapahtumapaikka sijaitsee noin 50 kilometrin päässä Helsingistä, ja sinne pääsee sekä julkisilla liikennevälineillä että omalla autolla. Entropy on myös järjestänyt tapahtumapaikalle erillisen kuljetuksen, jonka lipun voit ostaa tapahtumalipun oston yhteydessä.

Jos haluat selvittää kimppakyytimahdollisuuksia, liity Mattermost-kanavallemme (ohjeet löytyvät ylempää).


Majoitus


Sisätiloissa

Sisämajoitus on mahdollista Kassu-talossa (Kassu on alueella sijaitseva rakennus) omalla makuupussilla tai vuodevaatteilla. Kassuun ei saa mennä ennen perjantaita klo 17.00! Rakennuksessa on 4–6 hengen huoneita, joissa on kerrossängyt. Vuodepaikkoja on noin 100.

Huoneita tai vuodepaikkoja ei varata etukäteen, vaan ne täytetään saapumisjärjestyksessä. Sängyissä on patjat, mutta ei tyynyjä tai peittoja, joten ota omat mukaan, jos aiot majoittua sisätiloissa.

Tiiminvetäjille on taattu vuodepaikka, jos he haluavat käyttää sitä.


Leirintäalue

Torstaina saapuville leiriytyjille sekä tapahtuman aikana telttaileville ilmoitetaan erikseen osoitetut leirintäalueet lippuinfoa koskevassa sähköpostissa.


Ruoka

Muista pakata mukaan valmista tai helposti valmistettavaa ruokaa. Keittiö on käytettävissä ruoan valmistukseen perjantaina klo 17.00 alkaen. Meillä on käytössämme vain yksi keittiötila, joten huomioithan muut leiriytyjät ja jaathan tilan heidän kanssaan. Huomioithan myös, että keittiö on varattu tiettyihin ohjelmanumeroihin.

Ja mikä tärkeintä, muista siivota jälkesi. Siivousvälineet löytyvät keittiötilasta. Lisätietoa keittiötilasta on seuraavassa osiossa.

ÄLÄ käytä Kassu-rakennuksen keittiötä.

Entropy tarjoaa aamiaisen lauantaina ja sunnuntaina klo 10.00.


Mitä mukaan

Tässä muistilista tärkeimmistä mukaan otettavista asioista:

1. Varaudu esittämään lippusi tiedot puhelimella tai kannettavalla tietokoneella sekä mahdolliset maksukuitit.
2. Ota teltta mukaan, jos olet tulossa bussilla torstaina ja osallistut päälavan rakentamiseen.
3. Pakollinen aloitusinfo ja avajaisseremonia järjestetään perjantaina klo 21.00 sisäpihalla. Seremonian jälkeen leiriytyjät siirtyvät päälavalle juhlimaan.
4. Jos aiot nukkua sisätiloissa Kassussa, ota mukaan oma peitto, vuodevaatteet ja tyyny tai makuupussi.
5. Ota mukaan tarvittavat retkeilyvarusteet, jos aiot nukkua ulkona.
6. Koska on loppukesä ja päälava sijaitsee ulkona, varaudu ottamalla mukaan lämmintä ja/tai vedenpitävää vaatetta.
7. Ruokaa ja juomaa ravinnoksesi.
8. Ota mukaan oma muki sekä muut tarvitsemasi ruokailu- ja juomavälineet.
9. Ota mukaan pyyhe ja muut henkilökohtaiset hygieniatarvikkeet.
10. Henkilökohtaisten kaiuttimien käyttäminen ulkona yöaikaan on vuokrasopimuksen mukaan kielletty. Ulkona ei siis saa käyttää omaa vahvistettua äänentoistoa (mukaan lukien Bluetooth-kaiuttimet) klo 20.00 jälkeen.

Nakit

Jokaisen on otettava vähintään yksi vapaaehtoisvuoro, ("nakki"), lipunoston yhteydessä. Tämän vuoksi lippuja voi ostaa vain henkilökohtaisesti sisäänkirjautuneena. Nakit hoidetaan tiimeittäin, ja jokaisella tiimillä on tiiminvetäjä (osaan rooleista tarvitaan vielä team lead!). Team leadisi selventää sinulle mitä vastuualueeseesi kuuluu ennen tapahtumaa, sen aikana tai sen jälkeen, tehtävästä riippuen.

Lipun tarkastaminen tapahtumaan saapuessa

Lipun tila tarkistetaan puhelimestasi näyttämällä yllä näkyvän lippunapin klikkauksen takana löytyvää tietoa. Saat rannekkeen paikan päällä.

Tarkistathan etukäteen, että pystyt kirjautumaan Entropyn sivuille ja navigoimaan tähän tapahtumasivuun, jotta pystyt näyttämään paikan päällä lipputietosi.


Mitä odottaa

Entropy on suunnitellut päälavan, joka on toiminnassa perjantain ja lauantain sekä lauantain ja sunnuntain välisinä öinä. Lauantaina keskipäivän aikaan ohjelmassa on Skumppakellunta-lava. (Entropy tarjoaa rajallisen määrän skumppaa, mutta suosittelemme tuomaan omat pullot mukaan. Muista myös uimarenkaat!!)

Viikonlopun aikana järjestetään myös muita tapahtumia, työpajoja ja ruokapisteitä. Muista käydä tutustumassa niihin!


TÄRKEÄÄ

Tässä tapahtumassa noudatetaan Entropyn underground-tapahtumien periaatteita. Älä valokuvaa ihmisiä tai taidetta ilman heidän suostumustaan. Muista, että suostumus on seksikästä!!

Tapahtumassa noudatetaan turvallisemman tilan periaatteita. Tutustuthan niihin ennen tapahtumaa. Linkki ohjeisiin löytyy alta.

Liput & Paikka

Lipun ostaneille lähetetään info paketti sähköpostiin tapahtuman sijainnista, bussien lähtöpaikoista ja ajoista sekä yleisistä huomioitavista asioista.Muista valita nakkivuoro ennen lipun ostamista.

Luo oma tapahtuma!

Voit luoda oman tapahtuman tämän tapahtuman sisälle. Kerro ihmisille missä päin aluetta tapahtumasi on, kuinka monta ihmistä voi tarvittaessa ilmottautua, maksaako se jotain, mahdolliset maksutiedot sekä kutsuva kuva! Jos tarvitset kaverin hallinnoimaan tapahtumaasi ilmoita siitä meille Mattermostissa.

Jos mielit pitää workshopin, voit ilmoittaa tapahtumasi listauksen jälkeisestä nappulasta!

Yhteisluomisen hengessä, tule mukaan. Tehdään tästä tapahtumasta yhtä kaunis kuin ne sielut, jotka sen luovat.